Komunitní energetika
Spolupracujeme na pilotních projektech
Podle evropských nařízení musí ČR umožnit a podpořit vznik těchto komunit. V západních zemích jsou již běžné a například v evropském sdružení RESCOOP je dnes přibližně 1500 takových komunit s více než 1 milionem členů.
BENEKOV spolupracuje intenzivně s Národní sítí místních akčních skupin na pilotních projektech komunitní energetiky.
Komunitní energetika
Proč komunity vznikají?
- Obnovitelné zdroje se nedají regulovat a majitelům fotovoltaických elektráren nebo větrných elektráren vznikají přetoky při výrobě elektřiny. Tyto přetoky jsou za normální situace vykupovány za velmi nízké ceny.
- V západních zemích EU se obnovitelné zdroje používají výrazně delší dobu než u nás a v minulosti jejich cena byla výrazně vyšší než dnes. Proto například běžné FVE na rodinném domě v Německu byly instalovány bez baterií. Takové aplikace umožnily využít 30 až 40 % elektřiny pro vlastní spotřebu a zbytek šel do sítě za minimální výkupní ceny.
- V řadě západních zemí (nejlepší příklad je Německo) se vlivem zvyšování podílu OZE výrazně zvýšila cena elektřiny.
- Proto se majitelé OZE sdružili do komunit, aby si mezi sebou navzájem přeprodávali přetoky z vyrobené elektřiny. Dodavatel prodá za více než by mu dal velký hráč na trhu a odběratel nakoupí levněji než od velkých hráčů na trhu. Ekonomicky výhodné je to pro členy komunity, ale velcí hráči na trhu přichází o své zisky a marže (to je současný cíl energetické politiky EU).
Mnoho subjektů a majitelů budov, kteří mají zájem, o dosažení uhlíkové neutrality se bez zapojení do komunitní energetiky neobejdou. Například bytové domy nejsou schopny generovat na svých střechách dostatek elektřiny pro pokrytí své vlastní spotřeby. Pokud se však bytové domy spojí do komunit například se školami nebo rodinnými domy, tak si mohou vzájemně přeposílat elektřinu, optimalizovat spotřebu a využití energií a stávat se více nezávislými na dodávkách od velkých hráčů na trhu.