FAQ
Na co se často ptáte
Ano je. Naše fotovoltaická elektrárna je nejbezpečnější díky tomu, že využíváme nízkonapěťové moduly, při dotyku nejsou nebezpečné a v případě požáru je lze hasit. Použité články jsou nehořlavé a nevýbušné. Součástí solárních panelů jsou odpojovače, které zajišťují bezpečné napětí na panelech.
Odpojovač je součástí solárních panelů, jsou napojeny na teplotní čidlo a zároveň na bezpečnostní tlačítko. V případě zvýšení teploty v okolí panelu nad 85°C se odpojí automaticky. V dnešní době zákon nařizuje instalaci odpojovače FVE, které podléhají stavebnímu povolení, u rodinných domů toto řešení nikdo nevyužívá. Naše firma instaluje odpojovač jako součást všech fotovoltaických elektráren.
Během zimních měsíců je výroba menší, ale neznamená to, že by fotovoltaická elektrárna nevyráběla vůbec. Jen v tomto období sluneční záření dopadá na panely v úhlu, který není zrovna ideální, proto je výroba z panelů zhruba na 20 až 25 % úrovně výroby v létě. U střídačů, které mají velkou vlastní spotřebu může nastat problém v tom, že fotovoltaika více energie spotřebuje na svůj provoz, než kolik energie vyrobí. Proto je nutno při výběru střídače volit takový, který má nízkou vlastní spotřebu.
Je logické, že pokrytý panel od sněhu, spadlého listí, nebo výkalů od ptáků má mnohem menší výkon než čistý panel. Většinou sníh samovolně roztaje, díky tomu, že panel je vyroben z antireflexního skla. Ovšem pokud byste se rozhodli pro čištění, vždy je důležité dbát na vlastní bezpečí a rozmyslet si, zda budete riskovat své zdraví, nebo pár dní počkáte, než sníh roztaje.
Stavební povolení je potřeba v případě, že se jedná o firemní fotovoltaickou elektrárnu, kdy je umísťována na firmu nebo žadatelem je obec. U rodinné fotovoltaické elektrárny není potřeba stavební povolení, pokud Vaše FVE nepřesáhne 10 kWp (stav do začátku roku 2023). Novela energetického zákona umožní instalovat bez stavebního povolení elektrárny až do výkonu 50 kW.
Naše firma dodá FVE na rodinný dům za 4 až 6 měsíců od podpisu smlouvy. V zimních měsících listopad-duben se tato lhůta může prodloužit z důvodu nepříznivého počasí.
Tato doba se může lišit a nejde na ni zcela jasně odpovědět. Naše firma garantuje, že vaše fotovoltaická elektrárna po 30 letech provozu ztratí výkon maximálně o 15% na panelech.
Nejvhodnější je jižní strana. Fotovoltaické panely lze umístit i na východ nebo západ. U rodinných domů je umístění východo-západním směrem výhodné. U firemních systémů se více preferuje umístění na jih.
Fotovoltaické panely jsou testovány na standardní podmínky. V případě extrémního počasí mohou být panely poškozeny, proto nabízíme našim zákazníkům na první dva roky pojištění zdarma.
Střídač je zařízen, které převádí stejnosměrný proud dodávaný z fotovoltaických panelů na střídavý proud, využitý v objektu. BENEKOV umisťuje střídače do tzv. řídících modulů, což je kompletní strojovna fotovoltaiky, napojená na bateriové moduly. Jsme jediná firma v ČR, která vyvinula takovou koncepci a dodává ji svým zákazníkům.
Po kontaktování naší firmy se s vámi spojí náš obchodní zástupce, který Vám zodpoví Vaše dotazy. Následně přijede na obhlídku náš servisní technik a ten zhodnotí situaci, zda je pro Vás FVE vhodná a navrhne umístění solárních panelů. Následuje administrativní proces, počínaje podepsáním smlouvy, vystavením zálohové faktury, vyřízením dotace. Veškeré potřebné dokumenty za Vás zpracujeme a předáme vše k revizi, aby mohlo dojít k tzv. prvnímu paralelnímu připojení.
Tuto službu nabízíme a určitě má své opodstatnění. Naše fotovoltaické panely jsou odolné proti kroupám a silnému větru. Ale počasí je mnohdy nevyzpytatelné a jeho síla nás dokáže překvapit a také škody, které dokáže napáchat. Pojištění na první dva roky provozu dodáváme svým zákazníkům zdarma jako bonus.
Solární panel je umístěn na Vaši střechu. Je pokryt antireflexním sklem, které zvyšuje absorpci slunečního záření a redukuje ztráty způsobené samočištěním při dešti.